Starci na chmelu

Pro kolik hráčů
11 - 30
Hráno s
13
Počet vedoucích
3
Rozdělení hráčů
dvě družstva  
Typ hry
jiný  
Prostředí
venku, den, členitý terén  
Časová naročnost

60 minut

Pomůcky

cokoliv na označení několika stromů a prostoru pivovaru, nealkoholické pivo, tenisové míčky, dva pytle, balíček papírových sáčků, šátek pro každého hráče

Příprava

Dole v lesním svažitém terénu označte kmeny čtyř stromů rostoucích zhruba stejně daleko od vrcholu hrací plochy. V horní části hrací plochy vyznačte prostor pivovaru o rozloze zhruba 2x3 metry.

Pravidla

Ideální herní plocha hry je les mírně do svahu. Dole jsou sklady chmele, nahoře pivovar. Hráči se stávají členy školní chmelové brigády. Jsou rozděleni do dvou družstev brigádníků. Cílem brigádníků je sbírat chmel - šišky, nosit ho do svého skladu a odtud dopravovat do pivovaru. Každé družstvo si proto vybere jeden označený kmen stromu, který se stává jeho skladem chmele. Chmel zde mohou skladovat do okruhu jednoho metru kolem kmene. Kdyby jim sklad nevystačoval, mohou si zvolit druhý volný strom, jako další sklad. Před hrou každé družstvo obdrží dva papírové sáčky a tenisáky. Tenisáků je o něco méně než je členů družstva. Během hry může hráč zastávat dvě role, které může ve skladu měnit podle potřeby. První je role mladého brigádníka, který se pohybuje po lese, sbírá šišky - chmel a nosí je do skladu svého družstva. Druhá je role starého jezedáka / jezedačky, který ví, jak to chodí s chmelem do pivovaru. Staří jezedáci si uvážou na svém šátku rohy na uzle a tuto pokrývku proti vedru si dají na hlavu. Ženy si mohou rovněž uvázat babský šátek. Dále si obstarají klacek co by hůl libovolné délky. Aby mohl starý jezedák dopravit chmel do pivovaru, naskládá si ho ve svém skladu do papírového sáčku, kolik to jen jde, na hlavu si dá šátek, do ruky vezme hůl, o kterou se bude celou cestu opírat, a mezi kolena či stehna si vloží tenisák. Takto vybaven se může vydat nahoru do pivovaru. Sáček s chmelem nesmí být držen za vršek tak, aby ruka zakryla vrchní šišky. Pokud jezedákovi při cestě upadne jakékoliv jeho vybavení, musí se zastavit, vybavení opět umístit a pak může pokračovat. Sběr šišek ztracených cestou je na rozhodnutí každého jezedáka. Když jezedák dorazí k pivovaru, může se rozhodnout, zda všechny šišky chmele nasype do pytle svého družstva nebo si koupí pro sebe či družstvo další papírové sášky v ceně tří šišek za jeden nový sáček. Protože dopravou chmele do pivovaru splnil normu, radostí se cítí mladý a může se zpět do skladu vrátit normálním způsobem bez tenisáku mezi koleny a opírání o hůlku. Sběrači chmele si mezi sebou neškodí. Jezedáci si mezi sebou neškodí.

Na začátku hry je všem hráčům představena postava zákeřného důchodce, který by strašně rád pracoval, ale už je v důchodu. Je vyzbrojen jako starý jezedák a platí pro něj všechna pohybová pravidla starého jezedáka. Pohybuje se po hrací ploše mimo sklady a pivovar. Když se dotkne svou holí nějakého jezedáka z družstva, který zrovna nese chmel do pivovaru, musí mu klepnutý odevzdat jednu šišku. Zákeřný důchodce si získaný chmel schovává u sebe nebo odděleně v pivovaru. Do role zákeřného důchodce můžete úspěšně zvolit lichého hráče. Důchodce si může za pět svých získaných šišek chmele opakovaně najmout v pivovaru mezi vedoucími jednoho dalšího důchodce, který bude po dobu pěti minut plnit stejnou funkci ve hře a získané chmelové šišky dávat na důchodcovu hromadu v pivovaru. Z této hromady nesmí důchodce brát šišky na placení této podpory. Všichni hráči se musí na začátku hry dozvědět, že na konci budou o tohoto důchodce a jeho získané šišky obě družstva bojovat.

Hra končí po určeném časovém limitu. Obě družstva se sejdou u pivovaru a proběhne boj o důchodce. Každé družstvo vyšle jednoho svého člena do boje stylem kámen-nůžky-papír. Kdo z dvojice prohraje, odpadává stranou a vítěz se vrací ke svému družstvu. Až se v útoku vystřídají všichni členové jeho družstva, vyrazí k útoku opět on. Družstvo, které přijde o všechny bojovníky, prohrává a důchodce se svým lupem se přidává k vítěznému družstvu. Ve hře vyhrává družstvo, které nasbíralo více šišek chmele. Dvě malé šišky (modřín apod.) jsou počítány za jednu velkou. Stejně tak dvě poloviny velké šišky.

Jako odměnu může vítězné družstvo od pivovaru obdržet jednu láhev nealkoholického piva.

Poznámky

Je příjemné a zábavné, když se hráči vžijí do rolí mladých sběračů a starých jezedáků či jezedaček. U boje kámen-nůžky-papír si nejprve určete jednotnou variantu. Regionálně se liší.

Inspirace

Film Starci na chmelu

Kde se hra hrála
Víkend her Studánka 2016
Do databáze zadal Světlušák

Pokud budete přihlášeni, mužete si hru stahovat jako PDF, ...

Materiály hry

Názory ostatních na hru

NepočítačovéHry.cz © 2014 | Web vytvořil Jakub Červený